elektronarzędzia
[Rozmiar: 799 bajtów]
[Rozmiar: 18419 bajtów] [Rozmiar: 2543 bajtów]
P U B L I K A C J E 

Opłata depozytowa za elektronarzędzia.

NARZĘDZIA ELEKTRONARZĘDZIA NR 2 WYDANIE (60) 2008 ROK X KWIECIEŃ-MAJ

Podczas ostatnich kilku miesięcy Ministerstwo Ochrony Środowiska prowadzi intensywne prace nad sporządzeniem odpowiedniego projektu Ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, który rozwiązałby problem Polski związany z „elektrośmieciami”. Coraz to nowsze projekty publikowane na stronie internetowej Ministerstwa wprowadzają coraz więcej wątpliwości i pytań do proponowanych rozwiązań. Polska musi do końca 2008 roku wywiązać się z nałożonego przez Unię Europejską poziomu zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego z gospodarstw domowych do poziomu 4 kg na mieszkańca. W skali całego kraju polscy przedsiębiorcy i osoby prywatne będą musiały wspólnie zebrać około 152 000 ton zużytego sprzętu. Ilość odpadów, które muszą być zebrane, budzi poważne wątpliwości, gdyż w zeszłym roku udało się nam zebrać jedynie 4500 ton. Powodem tak małej masy zebranego sprzętu jest raczkujący w Polsce system zbierania tych odpadów oraz narzucony przez Unię Europejską bardzo krótki okres wdrożenia go i osiągnięcia tak wysokiego poziomu zbiórki.

KARAT Elektro Recykling Sp. z o.o.

 przeczytaj więcej »» 
 


Zbieranie i przetwarzanie Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego

„EKOLOGIA” nr 5/43/2007

W Polsce w ubiegłych latach corocznie powstawały setki tysięcy ton odpadów ZSEE i liczba ta nieuchronnie z roku na rok rośnie, co spowodowane jest gwałtownym postępem techniki i technologii elektronicznej i informatycznej. Gospodarowanie tymi odpadami uregulowane zostało w Ustawie z dnia 29 lipca 2005 roku o zużytym sprzęcie elektrycznym
i elektronicznym (Dz. U. 2005, Nr 180, poz. 1495) i nałożyło nowe obowiązki na wszystkich produkujących, wprowadzających, zbierających i użytkujących ten sprzęt. Autorzy ustawy tworząc ją mieli na celu zmniejszenie ilości odpadów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) trafiających na składowiska, do spalarni bądź też innych miejsc ich utylizacji, gdzie mogły one zagrażać zdrowiu i życiu ludzi oraz i wpływać negatywnie na jakość środowiska.

KARAT Elektro Recykling Sp. z o.o.

 przeczytaj więcej »» 
 


Recykling automatów w świetle przepisów ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym
i elektronicznym.

"Narzędzia Elektronarzędzia" 3(55)2007

21 października 2005 r. weszła w życie ustawa z dnia 29 lipca 2005 r.
o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym opublikowana w Dzienniku Ustaw Nr 180, pozycja 1495.
Obowiązek regulacji zbierania elektrycznych i elektronicznych odpadów nakłada na Polskę dyrektywa unijna 2002/96/WE, zwana dyrektywą WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment), obowiązująca od lutego 2003 r. i obligująca kraje członkowskie do dostosowania prawa lokalnego nie później niż do 13 sierpnia 2005 r. Polsce udało się wynegocjować okresy przejściowe, tzn. część tej dyrektywy zacznie obowiązywać od 2008 r.

Dyrektywa ta należy do tzw. dyrektyw środowiskowych i jest oparta na rozszerzonej odpowiedzialności producenta wprowadzającego na terytorium kraju sprzęt elektryczny i elektroniczny. W praktyce oznacza to, że wprowadzający sprzęt jest nie tylko odpowiedzialny za powstające w procesie produkcyjnym odpady, ale również za odpady powstałe po zużyciu wytworzonych przez niego produktów.

KARAT Elektro Recykling Sp. z o.o.

 przeczytaj więcej »» 
 


PRODUCENCI ELEKTRONARZĘDZI, A PROPONOWANA NOWELIZACJA USTAWY O ZUŻYTYM SPRZĘCIE ELEKTRYCZNYM I ELEKTRONICZNYM

"AGD-RTV infoserwis" z 7/2007

W Ustawie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z dnia 29 lipca 2005 roku (Dz. U. nr 180, poz. 1495) nie ma praktycznie żadnych konkretnych obowiązków nałożonych na producentów e-sprzętu. Owszem, jest mowa o osiągnięciu odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu, ale w stosunku do zużytego sprzętu. Producentom wystarczyło więc zebrać i poddać recyklingowi jedno zużyte urządzenie, aby zrealizować obowiązki wynikające z ustawy. Nie było natomiast wyznaczonych poziomów zbierania sprzętu. W związku z tym, w chwili obecnej przygotowany jest projekt zmian do ustawy, który przewiduje określone poziomy procentowe zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, jakie producenci będą zobowiązani osiągnąć w poszczególnych latach. I tak, dla wprowadzających wszelkiego rodzaju elektronarzędzia (grupa 6 wg. załącznika nr 1 do ustawy) nowelizacja przewiduje następujące poziomy zbiórki: od dnia 1 stycznia 2008 r. co najmniej 10% masy wprowadzonego sprzętu, od dnia 1 stycznia 2010 r. co najmniej 15% masy wprowadzonego sprzętu a od 1 stycznia 2014 r. co najmniej 20% masy wprowadzonego sprzętu.

KARAT Elektro Recykling Sp. z o.o.

 przeczytaj więcej »» 
 


[Rozmiar: 884 bajtów] © KARAT Elektro Recykling Sp. z o.o. Design by Jonasz Kwiatkowski
[Rozmiar: 799 bajtów]