PRODUCENCI ELEKTRONARZĘDZI, A PROPONOWANA NOWELIZACJA USTAWY O ZUŻYTYM SPRZĘCIE ELEKTRYCZNYM I ELEKTRONICZNYM.
"AGD-RTV infoserwis" z 7/2007
W Ustawie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z dnia 29 lipca 2005 roku (Dz. U. nr 180, poz. 1495) nie ma praktycznie żadnych konkretnych obowiązków nałożonych na producentów e-sprzętu. Owszem, jest mowa o osiągnięciu odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu, ale w stosunku do zużytego sprzętu. Producentom wystarczyło więc zebrać i poddać recyklingowi jedno zużyte urządzenie, aby zrealizować obowiązki wynikające z ustawy. Nie było natomiast wyznaczonych poziomów zbierania sprzętu. W związku z tym, w chwili obecnej przygotowany jest projekt zmian do ustawy, który przewiduje określone poziomy procentowe zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, jakie producenci będą zobowiązani osiągnąć w poszczególnych latach.
I tak, dla wprowadzających wszelkiego rodzaju elektronarzędzia (grupa 6 wg. załącznika nr 1 do ustawy) nowelizacja przewiduje następujące poziomy zbiórki: od dnia 1 stycznia 2008 r. co najmniej 10% masy wprowadzonego sprzętu, od dnia 1 stycznia 2010 r. co najmniej 15% masy wprowadzonego sprzętu a od 1 stycznia 2014 r. co najmniej 20% masy wprowadzonego sprzętu. Proponuje się m. in. również zmianę definicji wprowadzającego sprzęt, gdyż z obecnej definicji wynika, że wprowadzającym sprzęt jest przedsiębiorca, który produkuje i sprzedaje pod własnym oznaczeniem sprzęt, a więc nie jest wprowadzającym sprzęt przedsiębiorca, który produkuje i nie sprzedaje sprzętu (np. wprowadza do obrotu wyprodukowany przez siebie sprzęt w drodze leasingu).
Dlatego wprowadzającym sprzęt ma być przedsiębiorca, który „wprowadza do obrotu” towar, a nie tylko sprzedaje. Ponadto dodano przepis mówiący o obowiązkowym znakowaniu wprowadzanego sprzętu, oznaczeniem pozwalającym na jego identyfikację oraz wskazującym termin wprowadzenia sprzętu do obrotu. Określono jeden termin składania wszystkich rodzajów sprawozdań do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i zmniejszono ich liczbę z czterech do jednego w ciągu roku.
Czas pokaże, jakie z proponowanych zmian w ustawie wejdą w życie i przyczynią się do coraz bardziej efektywnej zbiórki odpadów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, tak bardzo wymaganej przez zobowiązujące nas do tego przepisy Unii Europejskiej. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż bez względu na ustawodawstwo - zbiórka zużytego sprzętu w naszym kraju z każdym rokiem jest coraz większa.